Hírek, újdonságok

Unison Research Simply 845 csöves sztereó erősítő teszt

bartimex
2025.05.23 13:41
Unison Research Simply 845 csöves sztereó erősítő teszt

Az olasz Unison Research termékei hiába találhatók meg hazánkban is már nagyon régen, a mi szerkesztőségünk hasábjain alig találkozhattunk velük. Volt fejhallgató- és phono előerősítő is már a porondon, ám fő védjegyük, a klasszikus csöves sztereó erősítő eddig elkerült minket. Ezt pótoljuk most a Simply 845 készülékük jóvoltából, ami már egyértelműen a high end kategóriába tartozik.

Egy igazi csöves a csúcsra járatva

 

Igen, a Simply 845 egyértelműen high end a közel négymillió forintos árával, azonban az Unison Research ezen a szinten nem áll meg, hiszen van a repertoárjukban elő és végerősítő is, továbbá a 30 éve érintetlen Absolute 845-ről sem szabad megfeledkeznünk, ami tizenötmilliós árával az ultra high end régióba fészkelte be magát, nagyon is stabilan. A Simply 845 tulajdonképpen az ő kistestvérének nevezhető, azonban tegyük zárójelbe ezt a jelzőt, mert az ára mellett a 30 kg-os tömege sem tekinthető csekélynek, ahogyan a csatornánkénti 23 wattja tiszta A osztályban is kiemelkedő az elektroncsöves világban.

 

Unison Research Simply 845 csöves sztereó erősítő

 

Az Unison Research Simply 845 a klasszikus csöves erősítő építés egyik ékes példája már kinézetre is, hiszen kézzel készítik, és a fém mellett jelentős szerepet kapnak a fabetétek is. Az 1987-ben született cég alapítója Giovanni Maria Sacchetti, aki ötvözte a családon belüli zenéhez való szeretetet a hifi elektronikák tanulmányozásával és tervezésével, amit már nagyon fiatalon elkezdett. Negyedszázadon át voltak tanítványai, akik a zongorajátékot sajátították el tőle, közben pedig erősítőket fejlesztett. Annyira nincs min csodálkoznunk, hiszen maga Olaszország a világ egyik őshazájának tekinthető zeneszeretetben, zeneszerzésben, valamint annak előadásában, legyen szó élőben, vagy otthon, nívós szett által.

 

Unison Research Simply 845 csöves sztereó erősítő

 

A Simply 845 teljesen fémházas, ahhoz szorosan illeszkedik elől és oldalt egy vastag fabetét, a frontoldalon a harmóniát csupán egy potméter tör meg, ami mögött japán gyártmányú ALPS RK27 hangerőszabályzó rejtőzik. A bemenetet a készülék tetején állíthatjuk, amiből négy darab vonalszintű van, továbbá egy magnó és subwoofer kimenet, valamint egy pár minőségi hangfalkimenet, és tápaljzat. Az elődnél ezek oldalt voltak, ami szintén nem formabontó a csöves világban, azonban így sikerült a méretet valamennyire csökkenteniük, valamint a rendszerbe illesztésben is könnyebb lett a dolgunk.

 

Unison Research Simply 845 csöves sztereó erősítő

 

Az Absolute 845-höz hasonlóan itt is a legendás 845-ös direkt fűtésű triódákat alkalmazták, amelyekhez jönnek még a válogatott ECC 82/12AU7 elektroncsövek. A single-ended, tiszta A-osztályú Simply 845 integrált készülék, ami így az Unison Research szerint kiküszöböli a drága, és hangvisszaadás szempontjából sosem semleges interkonnekt kábelek használatát. Természetesen szerintük is van létjogosultsága, így gyártanak elő és végfokot is, azonban ott nagy figyelmet kell fordítanunk a megfelelő összekötő kábel kiválasztására, jelen esetben viszont ezt a terhet ők levették a vállunkról.

 

Unison Research Simply 845 csöves sztereó erősítő

 

A választható bronz valamint fekete fém-acél testű, és dió vagy cseresznye faburkolatú Simply 845 nagyon vékony Mylar és polipropilén szigetelőket használt, amelyek alkalmasak arra, hogy a lehető legnagyobb mértékben visszatartsák a mágneses fluxusok diszperzióját, kiterjesztett frekvenciatartományt és nagyon alacsony harmonikus torzítást biztosítanak. Az alkalmazott ferromágnes nagyon fontos eltérést jelent az audioiparban általánosan használt magoktól, egy speciális vas és szilícium ötvözetű vékony rétegből áll, amelyek mindegyike külön szigetelt, és ezek molekulái stabilan vannak orientálva és rögzítve olyan módon, hogy segítsék a mágneses mezők erővonalainak áramlását.

 

Unison Research Simply 845 csöves sztereó erősítő rács

 

A gyártó tehát mindent megtett annak érdekében, hogy értéket nyújtson a pénzért, aminek bizonyítására az Audio Centrum bemutatótermében került sor az Acoustic Energy CORINIUM hangfalai, az AURALiC hálózati zenelejátszója és Nordost kábelek társaságában, így más dolgunk nem is volt, mint életre kelteni az oldalsó billenőkapcsolóval a nívós készüléket, hátradőlni a kanapén, és meghallgatni azt, hogy mire is termett valójában az Unison Research Simply 845!

 

Unison Research Simply 845 csöves sztereó erősítő hátlap

 

Olasz virtus a színpadon

 

Eric Clapton - Layla című dalának egyik új változatával kezdtük a szeánszunkat, ahol a Simply 845 máris rávilágított a lényegre, mégpedig a zene valósághű előadására. Ebben a változatban kevés volt a hangszer, a gitár dominált, valamint az ének, amit az erősítő középre helyezett el, és magabiztosan, kizökkenthetetlenül tálalt. A pontosságra nagyon odafigyelt, de lételeme a valóság megteremtésén volt, a húrok erőteljes rezdülésein, valamint a hangulat selymes tolmácsolásán. A lendületből nem volt hiányérzetünk, az energiából sem, egyszerre volt képes megmutatni a dal lüktetését és árnyaltságait is. Remek kezdet, de valahol ezt el is vártuk egy ilyen szintű csöves erősítőtől. Magával ragadott, ez nem vitás, de még nem tudtuk igazán feltárni azt, hogy milyen irányból is közelíti meg a zene reprodukálását.

 

Unison Research Simply 845 csöves sztereó erősítő hátlap

 

Ebben jobban segített nekünk a The Dave Brubeck Quartet Take Five című klasszikusa, ami egyéni keverésével és változatosságával nagyobb kihívást jelent minden szempontból. Az Unison Research szépen különválasztotta a bal- és jobbcsatornát, aztán a kettőből kreált egy izgalmas, nagyon szilárd színpadot. Az Acoustic Energy CORINIUM nem feltétlenül arra van kitalálva, hogy csöves elektronikákkal párosítsuk, ám nagy érzékenysége és domináns jellege nagyon is feküdt az erősítőnek. A tisztaság mellett ott volt az erő a dobos leütéseinél, a játékosság és finomság a zongorajátéknál és a seprűnél, és az adrenalinszint növelése is nagyon könnyen ment neki, mert megfelelő drámaisággal is képes volt átitatni a szerzeményt.

 

A The Last of The Mohicans filmzene darabjai az eredeti Trevor Jones féle változatnál valódi himnikus jelleget öltöttek, aminek segítségével egyértelműen megszólított minket a zene. Energiából többet nem is igazán tudtunk volna elképzelni, pedig a kimeneti szint még a delet sem érte el, mégis bőven elég volt ahhoz, hogy megtelítődjön a nagy tér, ne lukadjon ki a színpad, és aprólékosan, ugyanakkor büszkén, szinte fenyegetően jelenítse meg a szerzeményt. Luca Stricagnoli gitárátiratát sem hagytuk ki ezek után, ahol megjelent az olasz virtus, a játékosság, a gördülékenység, és a biztos kezek munkája is annyira egyértelmű volt, hogy ha esetleg hibázott is, azt nem vettük észre. Pulzált a tér, a lábunkkal átvettük a tempót, a dinamika előtt fejet hajtottunk, de közben azt is megmutatta nekünk az erősítő, hogy az ujjak hosszasan csúsznak le a húrokról.

 

Unison Research Simply 845 csöves sztereó erősítő

 

Max Richter - November című klasszikusánál a mélyhangszórók már az első morajlásnál beremegtek, szinte félelmetes volt az a szilárdság, amit tapasztaltunk. A zenében ugyan nincs ilyen jelleg, mégis fenyegető, és hívogató volt már a nyitó szólam is, majd gyönyörűen bontakozott ki maga a mű a szólóhegedű, majd a nagyzenekar bekapcsolódásánál. Hihetetlen energiák szabadultak fel, amelyek beterítettek minket, és odaszegeztek a kanapéba. Hallottuk már ezt a dalt részletesebben és tisztábban is, de a Simply 845 adott egy olyan egyéniséget neki, amire csak a csöves elektronikák képesek, és amiért szeretjük azokat. Melegséget, stabilitást és látványos összképet, ami nem a tűhegyes kibontással próbált minket elkápráztatni, hanem a gyönyörű energiaáradattal, és az élővé avanzsálás lehetőségével. Sokan azt hihetnék, hogy az erősítő a dunsztosabb részeknél valamennyire összemosta a hangjegyeket, de csupán azt hallhattuk, hogy milyen is ez a dal egy hatalmas koncertteremben, és nem a stúdióban, vagy a négy fal között.

 

Unison Research Simply 845 csöves sztereó erősítő

 

A Twin Peaks fő témájával folytattuk, ahol Angelo Badalamenti egyből szimbiózisba került az erősítővel, így megtudhattuk azt, milyen is az, amikor két olasz karöltve muzsikál nekünk. Az energia kiváló árnyaltságot kapott, meglepő és megkapó finomsággal, igazi mozi hangulattal, pedig lényegében egy televíziós sorozat betétdalával volt dolgunk, viszont a már debütálásakor klasszikussá vált szerzemény megérdemli azt, hogy ilyen jelleget öltsön. Ebben pedig a Simply 845 méltó társa volt. A domináns hangjegyek mellett a finom női énekhang sejtelmesen és érthetően hullámzott, elénk tárva a hatalmas erdő adta egyéni hangulatot. Az Unison Research erősítője bátran és magabiztosan ábrázolta Badalamenti egyéniségét, ahol David Lynch örökérvényű és nagyon sajátos ábrázolásmódja is a szemünk előtt jelent meg.

 

A Yello - The Rhythm Divine című dalával fejeztük be a meghallgatást, ahol Shirley Bassey energiától duzzadó hangjáé volt a főszerep, aki egyenesen csúcsra járatta ezúttal magát. Ő is képes volt egyértelműen kiszabadulni a stúdió kereteinek fogságából, életnagyságban jelent meg, tiszta, élénk és egészséges tüdővel, és a Simply 845 nem volt rest megmutatni ennek a teljesítménynek a birtokosát hatalmas méretben. A dobos nagyon keményen leütött mellé, amikor szükség volt rá, a szintetikus szólamok fantáziadúsan hagyták el a hangfalakat, de megmaradtak egy arányos keretben, hiszen az Unison Research nagyon távol állt a túldimenzionáltságtól. Ez az erősítő egyértelműen nekünk készült, ezáltal nekünk is zenélt. Belevont annak a legmélyebb zugaiba, aztán fogva tartott melegségével, finomságával, domináns árnyaltságával, az egészet pedig határozottan, alázattal és roppant stabilan prezentálta.

 

Unison Research Simply 845 csöves sztereó erősítő

 

Összegzés, végszó

 

Az olaszok mindig is értettek a zenéhez, ennek pedig ékes példája az Unison Research Simply 845 csöves sztereó erősítője. Csupán 23 watt a teljesítménye A osztályban, az viszont olyanra képes, amit egyértelműen hallania kell annak, aki szereti azt a világot, ami természetes és élő. Ebbe bele tartoznak apróbb hibák, pontosabban olyan jellemzők, amelyek bizonyos hallgatóknak hiányérzetet okozhatnak, de életereje, lendülete, bársonyossága, drámaisága mindezeket könnyedén felülírja és elfeledteti velünk. Gyökerei a nagyvad, Absolute 845-ből származnak, így jókora ízelítőt kapunk a cég mesterembereinek legnagyobb tudásából, ami egy igényes zeneszeretőnek igai katarzist nyújthat. Mi is részesei lehettünk ennek, általa pedig elégedetten, széles mosollyal hagytuk el a bemutatótermet, pedig szívünk szerint még maradtunk volna, hiszen a jóból sosem elég. A Simply 845 ára relatív, hiszen ennyi pénzért tranzisztoros erősítőből esetleg látványosabbat, részletezőbbet és nagyobb teljesítményűt kapunk, de minek abban gondolkozni, ha ez a készülék mindezek nélkül is elénk tudja tárni a természet súlyos, ugyanakkor szépséggel és árnyaltsággal átitatott valóságát.



Műszaki adatok

 

Felépítés: Single-ended, A-osztályú
Csőkészlet: 2 db 845, 2 db ECC 82/12AU7
Teljesítmény: 23 W
Frekvencia-tartomány: 20 Hz-50 kHz (+0 dB -1 dB, 12 W)
Bemenetek: 4 pár RCA
Kimenetek: magnó (RCA), mélynyomó (RCA)
Kimeneti impedancia: 6 Ohm
Bemeneti impedancia: 47 kOhm/100 pF
Jel/zaj viszony: 120 dB
THD: <0,002%
Teljesítmény felvétel: 300 VA
Méretek: 370 x 260 x 570 mm
Tömeg: 30,5 kg
Ár (a cikk megjelenésekor): 3 790 000 Ft

 

Mérleg

 

+ Egyértelműen high end csöves hangzás

+ Elképesztő dinamika, drámaiság és erő

+ A dalok mélységére és összképére fekteti a hangsúlyt

+ Természetes hangkép, minden kimértség és túldimenzionáltság nélkül

+ A zenét élővé varázsolja, megmutatja azok temperamentumát és izgalmát

+ Mélysugárzó kimenet

 

Szubjektív vélemény

 

Hangminőség: 5
Kivitel: 5
Kezelhetőség: 5
Szolgáltatások: 4
Ár/érték arány: 4,5

 

 

Forrás: AV-Online.hu